Wilgoć gromadzi się we wnętrzu samochodu przez cały rok, jednak jej zauważalne skutki można odczuć szczególnie kiedy zaczyna się ochładzać. Olbrzymie ilości pary wodnej w powietrzu wydychanym przez pasażerów oraz woda, która dostaje się do kabiny przez uszkodzone uszczelki i na obuwiu sprawiają, że do kabiny dostaje się mnóstwo wilgoci. Zamiast ciągle przecierać szybę irchą warto w końcu wyeliminować źródła problemu.
JPARTS Team przygotował dla Ciebie parę wskazówek, które pomogą Ci pozbyć się wilgoci z wnętrza samochodu.
Sprawdź stan filtra kabinowego
Filtr kabinowy jest eksploatacyjnym elementem samochodu, który wymaga regularnego serwisowania. Służy do oczyszczania powietrza wlatującego do wnętrza auta z zewnątrz. Filtr złożony jest z trzech lub czterech warstw, na których zatrzymują się zanieczyszczenia. Pierwsza jego warstwa zatrzymuje największe cząstki kurzu i brudu. Druga warstwa zaś jest higroskopijna i naładowana elektrostatycznie, dzięki czemu zatrzymuje wszelkiego rodzaju pyłki i bakterie. Trzecia warstwa stabilizuje filtr. Niektóre filtry, te lepszej jakości posiadają dodatkową warstwę z aktywnym węglem, która izoluje szkodliwe gazy wydobywające się wraz z samochodowymi spalinami. Zatem ważnym jest, by sprawdzić czy filtr jest zapchany brudem, jeśli tak – to cyrkulacja powietrza jest zakłócona i należy go wymienić na nowy.
Pamiętaj ! Nie tylko w lecie unoszące się pyłki zapychają filtr, zimą także otaczający smog skraca jego trwałość.
Skorzystaj z naszego katalogu (kliknij TUTAJ) dzięki któremu w prosty i szybki sposób sam dobierzesz odpowiedni filtr dla swojego samochodu.
Odśnieżaj nie tylko szyby ale także podszybia
To właśnie na podszybiu najczęściej znajdują się wloty powietrza do układu wentylacyjnego (ewentualnie możesz znaleźć je pod maską). Jeśli zapomnisz o odśnieżeniu kratek, uzyskasz efekt taki jak podczas włączenia wentylacji w trybie obiegu wewnętrznego. Wtedy na zimnych szybach zacznie się skraplać para wodna z powietrza.
Włóż do samochodu osuszacze
Świetnie w tej roli sprawdzają się woreczki z wchłaniającym wilgoć granulatem, które dodatkowo można regenerować w kuchence mikrofalowej. Domowym sposobem na wykonanie takiego osuszacza jest włożenie gazet (ewentualnie ręczników papierowych) pod dywaniki samochodowe. Gazety świetnie wchłaniają zalegającą wodę. Można także wstawić domowy pochłaniacz wilgoci lub otwarty pojemnik z solą. Stosunkowo najtańszym sposobem jest umieszczenie pojemnika z kocim żwirkiem lub nawet rozsypanie go po dywanikach i odkurzeniu po kilku godzinach.
Udrożnij odpływy
Aby umożliwić wodzie wydostanie się z samochodu i niezaleganie w nim trzeba udrożnić odpływy, które znajdują się na dole drzwi, w progach, w okolicach szyberdachu oraz we wnękach bagażnika.
Konserwuj uszczelki
Pod wpływem niskich temperatur i starości uszczelki ulegają procesowi twardnienia, czasem zaczynają się kruszyć. Jeśli chcesz wydłużyć czas korzystania z nich i jeśli maja odpowiednio chronić przed wodą, powinieneś regularnie sprawdzać ich stan, smarować olejem silikonowym albo wazeliną.
Przewietrz samochód
Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu wilgoci należy przewietrzyć samochód, a także odświeżyć dywaniki i tapicerkę. Jeśli zapach nie chce opuścić wnętrza kabiny warto rozważyć opcję wyprania tapicerki w pralni chemicznej. Gdy zaś stan tapicerki nie wymaga czyszczenia, a sam zapach jest wyczuwalny można wstawić do samochodu pojemnik z sodą oczyszczoną, która w doskonały sposób wyłapuje i neutralizuje przykry zapach.
Zaopatrz się w ściereczki z mikrofazy
Zaparowane szyby mocno ograniczają widoczność kierowcy, czasem nawet ją kompletnie uniemożliwiają. Warto pamiętać, aby zawsze pod ręką mieć gąbkę do szyby lub ściereczkę z mikrofazy, które ułatwią oczyszczenie zaparowanego szkła. Regularnie pranie i suszenie wydłuży ich czas przydatności i zapewni lepszy efekt już za pierwszym razem bez pozostawiania smug.
Zastanów się czy dobrze korzystasz z wentylacji
Najszybszym sposobem na osuszenie szyby jest skorzystanie z wentylacji. Jednak musisz pamiętać, aby ustawić ją na maksymalny nawiew na szkło, ale przy ustawieniu na najniższą temperaturę. Jeśli nie ma mrozu na zewnątrz, możesz skorzystać z klimatyzacji, która w skuteczny sposób osuszy powietrze. Pamiętaj aby nie wyłączać nawiewu podczas jazdy.
UWAŻAJ na biały nalot na plastikach i tkaninach, który sugeruje pojawienie się pleśni. Pleśń jest niebezpieczna dla zdrowia zarówno kierowcy jak i pasażerów. Jeśli spóźniłeś się z osuszaniem samochodu i już wystąpiła pleśń w Twoim samochodzie – musisz wyprać wnętrze, osuszyć i odkazić chemicznie.
PAMIĘTAJ, że problem wilgoci to nie jednorazowe zdarzenie. Warto poszukać przyczyny i je wyeliminować. Zaparowane szyby mocno ograniczają widoczność, pojawienie się pleśni zagraża zdrowiu osób korzystających z samochodu, zaś samochody wyposażone w systemy elektroniczne mogą przysporzyć kolejnych problemów.
Odwiedź nas także na:
Autor: Ewelina Zapart, wyświetleń: 5552Powrót